Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya Hakkında Bilgi

Malezya’yı tanımak Malezya'yı sevmek demektir. Malaylar, Hintliler, Çinliler ve pek çok başka etnik grubun birlikte barış ve uyum içinde yaşadıkları, ırklar ve dinlerin tek bir kazanda fokurdayıp bütü.

Çok kültürlülük Malezya’yı gastronomik bir cennet yapmasının yanı sıra, yüzlerce renkli festivale de ev sahipliği yapmasına imkan vermiştir. Kutlama yapmayı ve sosyalleşmeyi sevmemize şaşmamak gerekir. Malezya’nın halkı sakin, sıcak kanlı ve dost canlısıdır.

Coğrafi olarak Malezya kültürü kadar çok yönlülüğe sahiptir. Malezya 13 eyalet ve 3 Federal Bölgeye ayrılmıştır. Güney Çin Denizi, 11 eyalet ve 2 federal bölgeyi (Kuala Lumpur ve Putrajaya) Malezya Yarımadasında, iki eyalet ve bir federal bölgeyi ise (Labuan) Doğu Malezya’da kalacak şekilde ayırmaktadır. 

Malezya’nın en ilgi çeken yönlerinden birisi aşırı karşıtlıkları barındırıyor olmasıdır. Devasa gökdelenler ayaklar üzerinde duran ahşap evlere tepeden bakarken, beş yıldızlı oteller antik resiflere yalnızca metrelerle ölçülecek uzaklıkta yer almaktadır. Yüksek kesimlerdeki serin kır evleri, kıyıda yerini sıcak kumsallara ve zengin, yaş mangrovlara bırakır.

Sürprizler, çok çeşitli kültürler ve doğa harikalarıyla dolu mükemmel bir tatil için vakit şimdi, mekan Malezya’dır.

Malezya Federasyonu Malezya Yarımadası ve Borneo adasındaki Sabah ve Sarawak eyaletlerinden meydana gelir.

Ekvator çizgisinin kuzeyinde 2º ve 7º arasında yer alan Malezya Yarımadası, Sabah ve Sarawak’tan Güney Çin Denizi’yle ayrılır. Malezya Yarımadasının kuzey kısmında Tayland ve güneyinde ise komşusu Singapur yer alır. Sabah ve Sarawak Endonezya ile komşuyken ve Sarawak Brunei ile de sınırı bulunmaktadır.

Yüzölçümü 329.758 km kare

Nüfus 29.95 milyon

Başkent Kuala Lumpur