Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya'da Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malezya genel olarak sakin bir yerdir. Ancak kendi adetlerimiz bulunmaktadır ve ziyaretçiler ülkeye geldiklerinde bunlara uymaya çalışmalıdır. Bazı genel adetler şunlardır:
  • El sıkışma genel olarak hem erkekler hem de kadınlar için kabul edilebilir olsa da bazı Müslüman kadınlar erkeklerle yalnızca başlarını sallayarak ve gülümseyerek selamlaşır. El sıkışma yalnızca kadınlar tarafından el uzatıldığında yapılmalıdır. Geleneksel selamlaşma her iki el ile, fakat eller sıkılmadan yapılan el sıkışma benzeri bir selamlaşmadır. Erkek her iki elini de uzatır, arkadaşının uzattığı ele hafifçe dokunur ve daha sonra ellerini göğsüne götürür, bunun anlamı “seni kalbimden selamlıyorumdur”. Ziyaretçi bu selama karşılık vermelidir.
  • Bir evi ziyaret etmeden önce aramak kibarlıktır.
  • Malezya’da bir eve girerken ayakkabılar her zaman çıkarılır.
  • Konuklara genellikle içecek ikram edilir. Kabul etmek kibarlıktır.
  • Yemek yerken ya da bir şeyleri alır ya da verirken sağ el kullanılır.
  • Yerler, nesneler veya kişileri işaret etmek için sağ işaret parmağı kullanılmaz. Bunun yerine tercih edilen kullanım işaretin sağ başparmağın altında dört parmağı toplayarak yapılmasıdır. Camiler veya tapınaklar gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar çıkarılmalıdır. Bazı camiler kadın ziyaretçilere üstlerini ve saçlarını örtecek giysiler verirler. İbadet yerlerinde resim çekmeye genellikle izin verilir ancak önceden mutlaka izin alınız.
  • Kadeh kaldırmak Malezya’da yaygın bir uygulama değildir. Ülkenin Müslüman nüfusu alkol almaz