Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya Geleneksel Giysiler

Asya Geleneklerinin Baş Döndüren Bir Mozaiği

Büyüleyici kabile kafa tüylerinden ağaç kabuğundan vücut örtülerine ve antik altın dokuma şahane songket kumaşlarına kadar uzanan Malezya’nın geleneksel kostümleri ve kumaşları inanılmaz çeşitlilik ve renkliliğe sahiptir. 

Eski günlerde yerli kabileleri ağaç kabuğundan kostümler ve boncuklar giyinirlerdi. Antik krallıkların ortaya çıkışıyla el dokuması ince kumaşlar ve karmaşık Malay batiği Malay kraliyet eşrafı tarafından kullanılmaya başlandı. Diğer ülkelerle ticaret artınca, Çin ipeği, Hint pulikatı veya ekose sarongu ve Arap cübbesi gibi kostümler ve kumaşlar ülkeye girdi. 

Günümüzde, Malay baju kebayası, Hint sarisi ve Çin cheongsamı gibi geleneksel kıyafetler hala giyilmektedir. 

Malay

20. yüzyıldan önce Malay kadınları halk arasında hala göğüslerinin üst tarafında bağlanan saronglar olan kembanları giyiyorlardı. İslam daha fazla benimsendikçe daha yalın ama zarif olan elegantbaju kurungu giymeye başladılar. baju kurung diz uzunluğunda bol bir bluzdur ve genellikle yanlarında pliler olan uzun bir eteğin üzerine giyilir. Ayrıca songket ya da batik gibi geleneksel kumaşlarla birlikte de kullanılabilir. Tipik olarak bu geleneksel kıyafetler bir selendang ya da şal ya da baş örtüsüyle tamamlanır. 

Malay erkeklerinin geleneksel kıyafeti baju melayu’dur. Baju melayu pantolonun üstüne giyilen bol bir tuniktir. Genellikle kalçanın çevresine sarılan kısa bir sarong olan sampin ile birlikte giyilir. 

Çin

Çinlilerin konforlu ve zarif cheongsam’ı ya da 'uzun elbisesi' kadınlar için popüler bir çağdaş moda seçimidir. Genellikle yüksek bir yakası, düğmeleri veya omuz yanında kopçaları, bel kısmına tam oturan bir kalıbı ve her iki yanında da yırtmaçları olur. Genellikle parlak ipekten, işlemeli satenden ya da tene güzel gelen diğer kumaşlardan yapılır. 

Hint

Sari tüm dünyada bilinen geleneksel Hint giysisidir. Genişliği genellikle 3-4 metre olan bir kumaş olan sari benzer renklerde bir kombinezon ve aynı ya da karşıt renklerde bir “choli” ya da bluzla giyilir. Tipik olarak çok işlemeli veya baskılı ucu olan “pallau” sol omuzun üzerinden atılacak şekilde vücudun çevresine sarılır. Kombinezon göbeğin hemen üstü veya altına giyilir ve sariyi destekleyen bir giysi parçası işlevi görür. Çok çeşitli malzemeler, kumaşlar ve tasarımlara sahip olan sariler gerçekten enfestir. 

Kuzey Hindistan’daki kadınlar arasında popüler olan “salwar kameez” veya Punjabi giysisi uygun bir şalla birlikte pantolon üzerine giyilen uzun bir tuniktir. 

“Kutra” resmi durumlarda erkeklerin giydiği geleneksel giysidir. Dize kadar uzanan ve tipik olarak pamuk ya da ketenden yapılan bir gömlektir. 

Baba Nyonya

Malay eşlerle evlenen Çinli göçmenler geleneksel haute couture olarak adlandırılabilecek zarif “kebaya’lar” giyerlerdi. 

Tülümsü malzemeye ustalıkla el ile işlenen karmaşık işlemeleri en iyi Venedik dantelleriyle eşdeğerdir. En önemli unsuru, sözlük anlamı delikler delmek olan “tebuk lubang” isimli ince iğne tekniğidir. Kumaşa bir çiçek motifinin dış hatları işlenir ve iç tarafı kesilir. Doğru yapıldığında ortaya çıkan sonuç yaka, klapalar, manşetler, kenar ve kaçanın üzerine inen “lapik” diye adlandırılan iki üçgen ön panelde dantele benzer ince işlemelerdir. 

Portekiz-Avrasya a

16. yüzyılda gelen Portekizlilerin torunları olan Melakan Portekizlileri-Avrasyalıların geleneksel giyimleri geçmişlerini yansıtmaktadır. Erkekler ceketler ve pantolonlarla birlikte bel kuşakları takarken, kadınlar geniş ön katmanlı etekler giyerler ve hakim renkler siyah ve kırmızıdır. 

Sarawak

Çok çeşitli etnik gruplar barındıran Malezya’nın en büyük eyaleti Sarawak’da çeşit çeşit eşsiz kabile kostümü görülebilmektedir. Çeşitli tasarımlar ve yerel motifler içeren Orang Ulu ve nehir kabilelerinin giyimlerinde el işlemesi kumaşlar, ağaç kabuğundan kumaşlar, tüyler ve boncuklar kullanılmaktadır. Sarawak'ta Iban kabilesinin dokuma “pua kumbu’su”, Sarawak Malaylarının “songket’i”, renkli boncuklu aksesuarlar, geleneksel mücevherler ve başlıklar görülmektedir. 

Sabah

Sarawak’ta olduğu gibi Sabah’ta da etnik grupların zengin bir karışımı bulunmaktadır. Her grubun kendine özel biçimleri, motifleri ve bulundukları kabileye ve bölgeye ait renklendirmeleri olan giysileri, başlıkları ve kişisel süs eşyaları vardır. Ancak birbirine yakın mesafede yaşayan kültürel olarak farklı grupların geleneksel giysilerinde benzerlikler bulunmaktadır. Dikkat çeken şapkalar ve başlıklar arasında Kadazan Dusun kadınlarının hasır şapkaları, Bajau dokuma “dastar’ı” ve Lotud erkeklerinin katlanan noktaların sayısıyla kaç eşlerinin olduğunu gösteren başlıkları bulunmaktadır. 

Orang Asli

Geleneksel olarak Malezya Yarımadası ormanlarının derinliklerinde yaşayan Orang Asli, ağaç kabuğu ve ot gibi doğal malzemelerden elbiseler ve eteklere sahiptirler. Süs eşyaları arasında, karmaşık şekiller içeren yapraklardan dokuma kafa bantları bulunur.