Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya Ülke İçinde Ulaşım

Kısaca Gözden Geçirme

Güneydoğu Asya’nın kalbinde yer alan Malezya'ya dünyanın çoğu yerinden hava, yer ve deniz araçlarıyla ulaşılabilmektedir.

Ülkeye 45’in üzerinde uluslararası havayolu uçmaktadır ve Malaysia Airlines’ın altı kıtaya ve 36’dan fazla yurtiçi noktasına uçuşları bulunmaktadır.

Malezya’nın uygun fiyatlı havayolu şirketi AirAsia’nın da yurtiçi ve yurtdışı uçuşları bulunmaktadır.

Hava

Çoğu ziyaretçi hava yoluyla Malezya’nın altı uluslararası havalimanından birine gelir. Ana giriş noktası, Selangor eyaletindeki Sepang'da bulunan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanıdır (KLIA). Doğu Malezya’daki Sabah, Sarawak ve Labuen Federal Bölgesini içeren ülkenin geri kalanındaki 14 havalimanı ve pist iç hatlara hizmet vermektedir.

KLIA’dan, yüksek hızlı raylı bir sistem olan KLIA Ekspresi kullanarak KL’ye gitmek yalnızca 28 dakikadır. Havalimanından araba kiralama, otobüs, minibüs, taksi, limuzin ve Kuala Lumpur ile komşu şehirlere demiryoluyla erişim hizmetlerine kolaylıkla ulaşılabilir.

Deniz

Malezya Yarımadası ve Doğu Malezya arasında limanlar vasıtasıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Yarımadanın batı kıyısındaki başkent Kuala Lumpur’un (KL) hemen dışındaki Port Klang Malezya’nın en modern limanıdır. Mükemmel bir deniz sığınağı sağlaması sebebiyle önemli bir nakliye ve kargo terminalidir. Diğer önemli limanlar Yarımadanın kuzeyindeki Penang ve Langkawi adalarında; güneydeki Johor’da; Doğu Kıyısındaki Kuantan’da ve Sabah’taki Kota Kinabalu’dadır.

Pulau Indah’daki Westport

Hem Kuzey Limanı hem de Güney Limanından hizmet alan Port Klang artık Pulau Indah adasında yer alan yeni uluslararası Westport limanından da hizmet almaktadır. Bir serbest ticaret bölgesi olan Pulau Indah halihazırda gelişmekte olan bir endüstri, ticaret, konut, rekreasyon ve turizm bölgesidir ve marinalar ile resort’lar barındırmaktadır.

Doğal olarak 14-18 metre derinliğe sahip sularıyla 11 km’lik bir alana yayılan Westport yüksek teknolojili bölgesel bir liman olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir konteynır terminaline, büyük bir antrepo alanına ve bir ticaret merkezine sahiptir. Asya-Pasifik bölgesinin en büyük cruise gemisi terminali olan Star Cruise Terminali de burada yer almaktadır. Star Cruise, Penang, Port Klang, Melaka ve Langkawi’ye giden büyük bir uluslararası tatil cruise gemisi şirketidir.

FerryLink, Singapur’daki Changi Point’den Yarımadanın güney kıyısında yer alan Tanjung Belungkor’a arabalı vapur seferleri düzenlemektedir. Tanjung Belungkor, oldukça popüler olan Desaru sahil mesire yerine gitmekte kullanılır. Hafta sonları günde dört sefer ve hafta sonlarında günde sekiz sefer yapılmaktadır. Rezervasyon için lütfen 02-545 3600 (Changi Point) veya 07-252 7408 (Bandar Penawar, Johor) numaralarını arayınız.

Karayolu Ve Demiryolu

Kuzeydeki Kedah eyaletinin 48 km kuzeyinde yer alan Bukit Kayu Hitam, Tayland’dan gelen ziyaretçiler için Malezya’ya ana giriş noktasıdır. Kuzey-Güney Ekspres Yolu Bukit Kayu Hitam’ı 490 km uzakta yer alan Kuala Lumpur’a bağlar. Malezya göçmenlik ve gümrük noktasının yakınında restoranlar, mağazalar, otopark ve bir duty-free alışveriş kompleksi yer almaktadır.

Bangkok’dan günlük olarak tren seferlerinin yapıldığı Malezya’nın en kuzey ucundaki Perlis eyaletinde yer alan Padang Besar bir başka giriş noktasıdır. Keretapi Tanah Melayu (KTM) veya Malezya Demiryolları, Butterworth’teb Tayland’daki Haadyai’ye uluslararası ekspres tren seferleri ve Padang Besar’dan Singapur’a Kuala Lumpur üzerinden düzenli seferler düzenlemektedir.

Özel Doğu ve Oryantal Ekspresi de Bangkok’tan Singapur’a Kuala Lumpur üzerinden gitmektedir. 2.000 km’den uzun olan Yarımadanın tamamını iki günde giden bu tren görmeye değer yerlerde sıklıkla durmaktadır.

Singapur’dan giriş yapan ziyaretçiler için Johor Bahru güneydeki ana giriş noktasıdır. Kuzey-Güney Ekspres Yolu Johor Bahru’yu 220 km kuzeydeki Kuala Lumpur’a bağlar. Yükseltilmiş bir demir ve karayolu Johor Bahru’yu Singapur’a bağlar. Göçmenlik ve gümrük kontrol noktaları bu yolun başlangıcındadır. İkinci bir köprü Johor Bahru’nun 30 km güney batısında yer alan Tanjung Kupang’ı Singapur’daki Tuas’a bağlar.