Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri

Halkin İfadelerini Deneyimleyin

Malezyalıların güçlü halk bilinci geleneksel oyunları ve boş zaman aktivitelerinin pek çoğunda görülebilmektedir. Bu aktiviteler hala çocuklar tarafından serin akşamüstlerinde oynanmakta ve pirinç hasadı öncesi ve sonrası, ve düğünler gibi eğlencelerde halk tarafından sergilenmektedir. 

Silat

Bu büyüleyici malay dövüş sanatı ayrıca uluslararası bir spor ve geleneksel bir dans biçimidir. Yüzyıllardır Malay Takımadalarında var olan bu sporda rakipleri şaşırtmakta kullanılan büyüleyici akışkanlıkta hareketler mevcuttur. Silat yapmanın İslami akidelere uygun olarak kişinin ruhani gücünü artıracağına inanılmaktadır. Davullar ve gongların eşlik ettiği bu antik sanat, Malay düğünleri ve kültürel festivallerinde icra edilmektedir. 

Sepak Takraw

Sepak raga olarak da bilinen bu geleneksel top oyununda, buluh ve bambu şeritleri bir top haline getirilip kolların alt tarafı ve eller hariç vücudun herhangi bir parçası kullanılarak kişiden kişiye geçirilir. İki ana sepak takraw türü vardır: bulatan (halka) ve jaring (ağ). Sepak raga bulatan orijinal biçimidir ve burada oyuncular bir halka oluşturup topu mümkün olduğunca uzun süre havada tutmaya çalışırlar. Sepak takraw jaring modern versiyondur ve burada top bir kortta yüksek bir ağın üzerinden geçirilir. 

Wau

Wau özellikle Malezya’nın Doğu Kıyısındaki Kelantan eyaletinde popüler olan geleneksel bir uçurtmadır. Geleneksel olarak pirinç hasadı sezonundan sonra uçurulan bu dev uçurtmalar bir insan kadar büyük olabilmekte – ucundan kuyruğa ölçüleri 3,5 metreyi bulabilmektedir. Wau denmesinin sebebi şeklinin 'wow' şeklinde telaffuz edilen Arapça harfe benziyor oluşudur. Yerel bitki örtüsü ve faunaya dayalı olarak parlak renklere sahip olan bu uçurtmaları izlemek gerçekten büyük bir zevktir. 

Gasing

Gasing, 5 kg ya da 10 lbs kadar ağırlığa sahip ve bir yemek tabağı kadar büyük olabilen devasa topaçlardır. Geleneksel olarak pirinç hasat zamanından önce oynanan bu oyun güç, koordinasyon ve beceri gerektirir. Topaç, çevresine sarılmış bir ipin çekilmesiyle döndürülür. Daha sonra, ortasında bir yarık olan tahta bir sopayla dönerken yerden kaldırılır ve metal bir parçası olan alçak bir çubuğa aktarılır. Ustalıkla atılırsa 2 saate kadar dönebilir. 

Wayang Kulit

Wayang kulit, bir kukla gösterisinin eğlenceliliğini, bir gölge oyununun tarifi zor kalitesi ve büyüleyici basitliğiyle birleştiren geleneksel bir tiyatro biçimidir. İki boyutlu düz kuklalar karmaşık oymalara sahiptir ve elle boyanırlar. Sığır ya da bufalo postundan yapılırlar. İnsan şeklinin abartılı bir hali olan her bir kuklaya kendine has bir görünüm verilir ve ipli kukla kuzenlerinde olduğu gibi eklemli “kolları” vardır. Tok Dalang denilen tek bir usta hikayeci tarafından icra edilen wayang kulit genellikle antik Hint destanlarını konu alır. 

Congkak

Congkak, antik zamanlarda kadınlar tarafından oynanan ve yalnızca toprakta açılan delikler ve hint hurması tohumları gerektiren bir matematik oyunudur. Günümüzde, iki sıra beş, yedi ve dokuz delik ve her iki ucunda “yuva “ denilen iki büyük delik bulunan oval ahşap bir blokla oynanmaktadır. Deniz kabukları, bilyeler, çakıl taşları veya hint hurması tohumlarıyla oynan Congkak iki oyuncu gerektirir. 

Sepak Manggis

Sepak manggis, Sabah’ın Bajau ve Iranun erkeklerince oynanan eşsiz bir dış mekan oyunudur. Bir halka oluşturup birbirlerine dönen oyuncular 10 metre yüksekliğinde bir direkte sallanan bunga manggis çiçek sepetini vurmaya çalışırlar. Kazanana sepette yer alan para, hediyeler ya da yiyecekler ödül olarak verilir.