Malezya Hakkında Bilgi
Halkı & Dil
Para Birimi
Hava Durumu
Ulusal Tatiller
Uygulanabilirlik
Pasaport / Vize
Ülke İçinde Ulaşım
Sağlık ve Güvenlik
Yapılacak ve Yapılmayacaklar
Malayca'da nasıl söylenir
Halkı
Mimari
Oyunlar ve Boş Zaman Aktiviteleri
El Sanatları
Geleneksel Giyisiler
Müzik ve Dans
Malezya El Sanatları

Çeşit Çeşit Büyüleyici El Sanati

Malezya’da sayısız geleneksel el sanatı bulunmaktadır. Bunların arasında paha biçilmez otantik antika parçalar ve enfes modern el yapımı sanat eserleri bulunmaktadır.

Çoğu sanatçı Müslüman olduğundan, Malezya el sanatı tasarımları ağırlıkla İslam’dan etkilenmiştir. Din sanatta insan biçiminin betimlenmesini yasaklamaktadır. Bu nedenle çoğu tasarım yapraklar ya da sarmaşıkların birbirine dolanması, çiçekler ve hayvanlara dayanmaktadır.

Çanak-Çömlekçilik

Geleneksel tasarımın popüler öğeleri arasında Perak'ın labu sayong, geluk, belangası, Çin ejderhası fırınlanmış seramikleri ve Sarawakian kabile motifleri bulunur. Çağdaş öğeler arasında vazolar, çiçek saksıları, dekoratif çanaklar, heykeller ve mutfak gereçleri vardır. 

Labu Sayong

Labu Sayong, suyu saklamak ve soğutmakta kullanılan siyah renkli sukabağı şekilli kilden bir kavanozdur. Perak eyaleti bu tür çanaklarla tanınmaktadır. 

Belanga

Çoğu kırsal Malezya evinde bulunan belanga genelde yuvarlak bir alt kısım ve geniş bir kenara sahiptir. Genellikle köri yapmakta kullanılır, çünkü yuvarlak alt kısmının ısıyı daha eşit bir şekilde yaydığına inanılmaktadır. 

Terenang

Bu köşeli kavanoz Pahang ve Terengganu eyaletlerinde su saklamak için kullanılır. İçbükey bir boynu ve dışbükey bir gövdesi vardır. 

Ahşap El İşçiliği

Sınırsız tropik ormanlardaki kereste bolluğu sayesinde Malezya ahşap işçiliğindeki çeşitliliği ile tanınmaktadır. Geleneksel olarak incelikli olarak ek ile oyulmuş keresteden bütün evler inşa edilir. Günümüzde antik Malay stili oyma paneller, keris kama sapları, Çin kapları, eşsiz Orang Asli ruh heykelleri, karmaşık oymalara sahip bastonlar, mutfak gereçleri ve oyma kokulu ahşaplar Malezya’da bulunan çok çeşitli egzotik dekoratif öğelerden bazılarıdır. 

Metal El İşçiliği

Eski günlerden beri popüler olan geleneksel pirinç dökme ve bronz işçiliği günümüzde de çeşitli aletlerin yapımında kullanılmaktadır. 19. yüzyılda Malezya’da More kalayın bulunmasıyla kalay alaşımlarının popülerliği arttı. Metal el işi ürünleri arasında modern dekoratif öğeler, mutfak gereçleri ve tepak sireh setleri, gülsuyu aletleri ve keris bıçakları bulunmaktadır. 

Dokuma El Sanatları

Malezya’nın yaratıcı el dokuması sanatlarına hayran olacaksınız. Yerel bitki lifleri ve bambu, rattan, pandan ve mengkuang yaprakları dolanıp, örülüp, kıvrılıp ve dokunup çantalar, sepetler, hasırlar, şapkalar, tudung saji ve sepak raga topları yapılmaktadır. 

Tekstil

Malezya’nın rengarenk ve büyüleyici geleneksel tekstil ürünleri tüm dünyada rağbet görmektedir. Çeşitleri arasında batik, songket, pua kumbuand tekat bulunmaktadır. Bu tekstil ürünleri, haute couture giysiler ve ayakkabılardan, renkli perdeler ve ince işçilikli yatak çarşaflarına kadar her tür dekoratif öğeden oluşur. 

Batik

Kumaşın belli kısımlarının rengi emmesini önlemek için mumla kaplandığı özel bir tekniğin kullanımıyla kumaşın boyanması işlemine verilen addır. Batikteki renkler yıpranmaya karşı boyanmış veya baskı yapılmış kumaşlardaki renklere kıyasla daha dayanıklıdır çünkü kumaş tamamen boyaya batırılmaktadır. 

Songket

Altın ipliklerin arkadaki kumaşın boylamasına gümüş ipliklerinin arasında geçirildiği detaylı bir yardımcı örgü tekniğidir. Geçmişte bu zengin ve lüks kumaş Malay elitlerinin sosyal statüsünün bir göstergesiydi. 

Pua Kumbu

Ayrı ayrı boyanan ipliklerden arkadan şeritli bir dokuma tezgahında yapılır. Doğaüstü motifleri ilhamını rüyalar ve antik animist inançlardan almaktadır. Ortaya çıkan şekiller reel ve sürrelin bir karışımıdır. Ve her dokuma dokuyan kişinin eline özeldir. 

Tekat

Altın ipliğin, genelde kadife olan alttaki bir materyale işlenmesi tekniği geleneksel olarak Malay düğün kıyafetlerinin süslenmesinde kullanılmaktadır. 

Mücevher Ve Kostüm Aksesuarlari

Malezya’da çok sayıda cazip el yapımı aksesuar bulunabilmektedir. Deriden yapılan mallar, Borneo’dan boncuk kolyeler veya değerli taşlarla süslenmiş altın veya gümüş mücevherler bulabileceklerinizin bazılarıdır. 

Kerongsang

Geleneksel olarak baju kebaya’nın klapalarını tutturmak için kullanılan üç parçalı bir broştur. Kerongsang genellikle üçlü setler halinde bulunur. Tipik üçlü set, diğer parçalardan daha büyük ve ağır olan kerongsang ibu’yu (ana parça) içerir. Diğer ikisine kerongsang anak (yavru parçalar) adı verilir kerongsang ibu’nun altına takılırlar. 

Cucuk Sanggul

Kadınlarının saçlarını başlarının arkasında topuz yapmak için kullandıkları geleneksel bir tokadır. Tipik olarak altın ve gümüşten yapılan bu tokalar gelinler ve geleneksel dansçılar tarafından normalde üçlü, beşli ya da yedili setler halinde takılır. 

Pending

Erkekler tarafından geleneksel giysileri olan baju melayu ile birlikte giyilen etek benzeri bir bez olan sampin’un üstüne takılan çok süslü bir kemer tokasıdır. Geleneksel olarak pending erkekler için bir zenginlik ve statü sembolüdür.